Szép magyar beszéd szövegmondó verseny az ELTE-n

Az ELTE Fonetikai Tanszéke az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Kazinczy–díj Alapítványi Bizottság és az ELTE Bölcsészettudományi Karának támogatásával 2013. június 21–22-én rendezte meg a felsőoktatási intézmények Kazinczyról elnevezett Szép magyar beszéd versenyét, amelynek célja az anyanyelvi nevelés és a beszédkultúra fejlesztése.

A szövegmondó verseny célja az, hogy arra ösztönözze a résztvevőket, hogy „növekedjék a magyar nyelv kiejtési szabályait figyelembe vevő, kifejező beszéd iránti igényesség”.

A rendezvény hivatalos programja június 21-én Brenner Koloman dékánhelyettes köszöntő szavaival vette kezdetét. A versenyt Gósy Mária, a Kazinczy Ferenc szép magyar beszéd verseny elnöke nyitotta meg. Ezt követően (a korábbi szokásoknak megfelelően) szakmai előadások következtek, amelyek mindegyike a beszéd sajátosságaival foglalkozott: Gósy Mária (az ELTE Fonetikai Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára) a beszédbeli szövegalkotásról, Horváth Viktória (az MTA Nyelvtudományi Intézetének tudományos munkatársa) a BEA beszélt nyelvi adatbázisról, Markó Alexandra (az ELTE Fonetikai Tanszékének adjunktusa) pedig a társalgásokban előforduló kérdő megnyilatkozásokról tartott előadást.

A kétnapos verseny első napján a versenyzők a szabadon választott szöveget, a második napon a kötelező szöveget mutatták be a zsűrinek (a kötelező szöveg Gál Sándor Örökös tartozásban című írása volt). A szakmai bírálóbizottság elnöke Gósy Mária (ELTE, Budapest) volt, a zsűri tagjai pedig Baukó János (Konstantin Egyetem, Nyitra), Bóna Judit (ELTE, Budapest), Havas Judit (Petőfi Irodalmi Múzeum, Budapest), Horváth Viktória (MTA Nyelvtudományi Intézet, Budapest), Merényi Hajnalka (ELTE, Budapest), Molnár Ildikó (Montágh Testület, Budapest), Nábrádiné Jurasek Ibolya (PPKE Vitéz János Főiskola, Esztergom) voltak.

A verseny helyezettjei a következő hallgatók lettek (akik a helyezéssel együtt Kazinczy-érmet is nyertek):
  • I. Viczián Tímea (Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Kar, Nagykőrös)
  • II-III. Horváth Krisztina (Eszterházy Károly Főiskola, Eger)
  • II-III. Rab Fanni (ELTE Bölcsészettudományi Kar)
Az első három helyezett mellett Kazinczy-éremben részesültek még a következők:
  • Rozmán Kristóf (Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ)
  • Basity Gréta (Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka)
  • Szalai Réka (Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem)
  • Kadlót Zsófia (Eszterházy Károly Főiskola, Eger)
  • Szabó Júlia (Pázmány Péter Katolikus Egyetem Vitéz János Kar)
Szívből gratulálunk minden Kazinczy-érmesnek és a többi versenyzőnek is!
Bóna Judit

2013.07.01.