Madridi Magyar Nagykövetség felhívása kutatásra

A Madridi Magyar Nagykövetség két témában hirdet kutatói ösztöndíjat:

A II. világháború alatt Magyarországról Spanyolországba érkezett zsidó honfitársaink megmenekülése, spanyolországi beilleszkedése, további sorsa, viszonyuk kényszerűen elhagyott egykori hazájukhoz legújabb kori történelmünk egyik még nem kellően kutatott területe. Idén, a háború befejezése után 70 évvel nagykövetségünk közvetlen támogatásával hazánk ezt fontos kutatási célként jelöli meg. Kutatói ösztöndíjat ajánlunk annak a rátermett végzős egyetemistának, doktorandusznak, fiatal kutatónak, vagy egyetemi előadónak, aki a téma iránt érdeklődik, kellő szintű spanyol nyelvismerettel rendelkezik és készen áll a téma helyszíni, két-három hónapos kutatására. A Spanyolországra menekült zsidó honfitársaink útjának dokumentálása, statisztikai feldolgozása, a hatósági és magán eljárások ismertetése, az egyéni sorsok, állampolgársági kérelmek, életpályák statisztikai bemutatása, a legjellemzőbb esetek tényszerű dokumentálása lenne a feladat. A helyszíni anyaggyűjtést követően mintegy két-három hónap áll majd a pályázó rendelkezésére a dolgozat elkészítésére. A történetileg értékes, forrásmunkaként számításba jöhető dolgozat tudományos, esetleg nyilvános publikálását az ösztöndíj meghirdetője vállalja, azzal a megkötéssel, hogy a publikálásra kötelezettséget nem vállal. Ugyancsak leszögezzük, hogy a dolgozat publikálása esetén a szerző a további kiadási és egyéb jogokat a kiadó szervezet részére további térítés nélkül biztosítja, akár bel- akár külföldön, magyar és idegen nyelven egyaránt.  

 *

1956-os forradalmunk és szabadságharcunk vérbefojtása után, a megtorlások miatt mintegy kétszázezer magyar kényszerült hazájának elhagyására. A huszadik század e nagy magyar exodusában keveset tudunk a Spanyolországba érkezett menekültekről, menekülési útvonalaikról, az esetleges szervezőkről, a spanyol kormányzati szervek, vagy éppen a spanyol egyház által nyújtott támogatásról. Ugyancsak hiányosak az ismereteink a Spanyolországba érkezett 56-os magyar menekültek szervezeteiről, azok további sorsáról. Az ideérkezők statisztikai feldolgozása sem történt meg. Ennek a munkának az elvégzésére hirdetjük meg kutatói ösztöndíjunkat, amelynek elnyerőjétől a részletes kutatás elvégzését és annak tudományos értékű dokumentálását várjuk. A helyszíni anyaggyűjtést követően mintegy két-három hónap áll majd a pályázó rendelkezésére a dolgozat elkészítésére. A történetileg értékes, forrásmunkaként számításba jöhető dolgozat tudományos, esetleg nyilvános publikálását az ösztöndíj meghirdetője vállalja, azzal a megkötéssel, hogy a publikálásra kötelezettséget nem vállal. Ugyancsak leszögezzük, hogy a dolgozat publikálása esetén a szerző a további kiadási és egyéb jogokat a kiadó szervezet részére további térítés nélkül biztosítja, akár bel- akár külföldön, magyar és idegen nyelven egyaránt.   

 

A most meghirdetett két témára ugyanaz a kutató is jelentkezhet. Az ösztöndíjkérelmeket a Balassi Intézet által meghirdetett Klebelsberg ösztöndíjra és a Campus Hungary ösztöndíjra kérjük beadni. A benyújtáskor kérjük, hogy hivatkozzanak a Madridi Magyar Nagykövetség e felhívására, és mellékeljék a kutatási tervüket, illetve a tervezett publikáció vázlatát. Mindkét ösztöndíj beadásának határideje nagyon szoros! 

A kérelmeknek 2015. január 29-ig be kell érkezniük.

 

Javasoljuk, hogy a Campus Hungary 4. számú, ún. hosszú tanulmányútját pályázzák, ill. a Klebelsberg ösztöndíjat. 

Pályázati kiírás és további részletek
2015.01.26.