Interjú az iraki műtárgypusztításról és a műkincs-kereskedelemről

A Közel-Kelet kifosztása hosszú emberöltők óta zajlik – a szemünk elől gondosan elrejtve. Irakban kis túlzással méterenként hevernek több ezer éves műemlékek pár ásónyomnyira a földfelszíntől. Családi vállalkozások amatőr műértőként emelik ki és adják el a pecséteket, agyagtáblákat, domborműrészleteket. Egy komolyabb darab dollártíz- és -százezreket ér. A közel- és távol-keleti, Arab-öböl menti, amerikai gyűjtők megbízottjai titkos találkozókon előbbi összeg sokszorosát fizetik ki, a kicsempészett műtárgyak pedig magánkézbe kerülve eltűnnek, mintha sosem léteztek volna. Dezső Tamással, az ELTE bölcsészkarának dékánjával nem csak az Iszlám Állam (IÁ) által „megfejt” illegális műkincs-kereskedelemről, de a sokkoló méreteket öltő műtárgypusztításról is beszélgettünk. A terrorszervezet harcosai látványos videofelvételeken verik szét a moszuli múzeum szobrait, de a tervezett rombolás csak a látszat. Ahogy az IÁ szomszédságába pár hónapja ellátogató régész-assziriológus jelzi, a háttérben nagyüzemben zajlik az iraki műkincskészlet kifosztása, mely becslések szerint minimum dollárszázmilliókkal segítheti az Iszlám Állam brutális háborúját. Interjú.

– Elképesztő méreteket öltött a műkincspusztítás azokban az iraki városokban, melyek az Iszlám Állam kezébe kerültek. Ön nemrég volt Kurdisztánban. A „bálványrombolás” helyszínein, Moszulban, Dúr-Sarrukínban, Hatrában és Korszabadban is járt már ezt megelőzően?
– Az öbölháború után jött az amerikai bevonulás 2003-ban, a kivonulás után pedig az Iszlám Állam fegyveresei kezdtek újabb háborúba, úgyhogy aki kutatni akart, az Szíriába ment. Magam is ott szerettem volna részt venni egy régészeti feltáráson, de mire sikerült volna megszervezni az utat, ott is kitörtek a harcok.

Irakban és Szíriában már hosszú ideje nem lehet békés környezetben ásni. A fegyverzajtól mentesebb Erbilbe és Szulemánijjába eljutottam ásatási lelőhelyekről tárgyalni. Pedig az Irakban található műkincsek anyagi értéke – amellett, hogy kulturális kincsként is páratlan, ami ott van – becslések szerint vetekszik a földben rejlő teljes olajkészlettel.

– Ha végigtekintjük az Iszlám Állam főbb bevételi forrásait, mennyire előkelő a műkincs-kereskedelem pozíciója?
– A banki átutalások formájában érkező pénzügyi segélyek kockázatosak az Iszlám Állam számára, hisz online követhetők. A kezükön lévő olajkutakat, vezetékeket, finomítókat lehet bombázni, és lehet követni a Törökországba tartó csempészszállítmányokat is, így ez sem megbízható bevétel. Olyan pénzforrásra van szükségük, ami nem lenyomozható. A műkincs-feketekereskedelem ilyen, ráadásul régóta létező ágazat a Közel-Keleten, és rendkívüli tétel az IÁ büdzséjében.

Az interjú a Magyar Nemzet Online-on olvasható tovább.

Forrás: mno.hu

2015.04.08.