„Kultúracsinálás” Erdélyben

Fuga, Budapesti Építészeti Központ

2016. március 02. -

Fuga, Budapesti Építészeti Központ

A Kar Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének Conflict Zone elnevezésű kihelyezett programjának Magyarok idegenben – magyarok Trianon és Európa határain belül című, „B” hetek előadássorozatának második alkalmára kerül sor március 2-án, ahol négy beszélgető és egy közös pont lesz: Erdély. A kerekasztal-beszélgetés során szó lesz kétnyelvűségről, identitásokról, irodalom és politika viszonyáról.

Erdélyt politikai és kulturális szempontból kettős nyitottság és kettős függőség jellemzi. Egyrészt megfigyelhető egy állandó nyitottság a magyar illetve román közélet és művészet irányából érkező lehetőségek felé. Másrészt pedig nyomon követhető egy visszatérő igyekezet, amely a Budapest és Bukarest iránti kiszolgáltatottságot próbálja kezelni. Ebben az egyedi viszonyrendszerben egyszerre van esély az interkulturalitás tapasztalatát tükröző kulturális élet kiépítésére vagy a kisebbségi monokultúrába való bezárkózásra. Meghívottainkkal a kultúraköziség, a többnyelvűség, a plurális és kisebbségi identitások által nyújtott lehetőségekről illetve veszélyekről fogunk beszélgetni. Továbbá arról, hogy milyen tanulságokkal szolgálhat az erdélyi tapasztalat a magyarországi kulturális élet számára. Miként segíthet az erdélyi kulturális hagyomány az idegenség, a másság és a pluralitás befogadása szempontjából?

BESZÉLGETŐK: Dr. Biczó Gábor, Láng Zsolt, Dr. Mihálycsa Erika

MODERÁTOR: László Szabolcs

DR. BICZÓ GÁBOR

Egyetemi docens, a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Kar Kulturális és Vizuális Antropológiai Intézetének munkatársa. Fő kutatási területei közé tartozik a multikulturalitás és asszimiláció, hagyományos társadalmak modernizációs folyamatai, lokális társadalmak etnikai és kulturális együttélési helyzetei, valamint a 19-20. századi német filozófia.

LÁNG ZSOLT

Szatmárnémeti születésű író, szerkesztő. Tanulmányait a kolozsvári Műegyetemen végezte. Néhány év tanári pályafutás után lett 1990-ben a Látó szépirodalmi folyóirat szerkesztője. Egy évet élt Berlinben, azóta Marosvásárhelyen él és alkot.

LÁSZLÓ SZABOLCS

Szerkesztő, fordító, kritikus, a Central European University Press munkatársa. Egyetemi tanulmányait Kolozsváron, Bukarestben, majd Budapesten végezte. Kutatásai során a multikulturalizmus, a nacionalizmus és az identitáspolitikák kérdései érdekelték.

DR. MIHÁLYCSA ERIKA

Író, műfordító, egyetemi tanár. Jelenleg a Babes-Bolyai Egyetem angol nyelv és irodalom tanszék professzora. Akadémiai és műfordítói fókusza James Joyce és Samuel Beckett.

Facebook esemény

Időpont: 2016. március 2. 18:00