Elhunyt Szegedy-Maszák Mihály

Életének 74. évében elhunyt Szegedy-Maszák Mihály irodalomtörténész, az ELTE professor emeritusa, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az összehasonlító irodalomtudomány, a fordításelmélet és a magyar irodalom 19. századtól napjainkig tartó időszakának neves kutatója.

Szegedy-Maszák Mihály 1943-ban született Budapesten. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem angol–magyar szakán 1966-ban szerzett tanári diplomát, majd posztgraduális tanulmányokat végzett a Cambridge-i Egyetemen. Diplomájának megszerzése után 1981-ig az MTA Irodalomtudományi Intézetében dolgozott tudományos munkatársként, illetve főmunkatársként.

1981-től az ELTE irodalomtörténeti tanszékén oktatott, 1990-ben egyetemi tanárrá nevezték ki. 1992 és 1994 között a XIX. századi irodalom tanszék vezetője volt. 1994-től 2008-ig az összehasonlító irodalomtudományi tanszék vezetőjeként tevékenykedett. 2013 óta az ELTE professor emeritusa volt.

Kutatási területe a regényelmélet, az összehasonlító irodalomtudomány és a magyar irodalom 19. századtól napjainkig tartó története volt. 1978-ban az irodalomtudományok kandidátusa lett, 1989-ben pedig megvédte akadémiai doktori értekezését. A Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává 1993-ban, rendes taggá pedig 1998-ban választották. Munkásságát több kitüntetéssel is elismerték: 1997-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét, 2003-ban pedig a Széchenyi-díjat kapta meg.

Egyik szervezője és vezetője volt a magyar irodalom történetének többféle értelmezését összefogó háromkötetes könyv elkészítésének, amely 2007-ben „A magyar irodalom történetei” címmel látott napvilágot. Utolsó könyve, „Jelen a múltban, múlt a jelenben” címmel néhány hete jelent meg.

Forrás: elte.hu

2016.07.26.