Az ELTE BTK Kari Habilitációs Bizottságának állásfoglalása

Az ELTE BTK Kari Habilitációs Bizottság (KHB) 2015 tavaszán Dr. Borhy Lászlónak, a KHB akkori elnökének vezetésével vitát kezdeményezett az ELTE Habilitációs Szabályzatának a Bölcsészettudományi Karra vonatkozó rendelkezései 62. paragrafusának módosítása végett abból a céléból, hogy emeljük a habilitáció színvonalát, egyszersmind világossá, számszerűsítve is egyértelművé tegyük a Bölcsészettudományi Kar habilitációs követelményeit. A világosan megfogalmazott elvárások megkönnyítik a habilitálni szándékozók jelentkezését, a KHB-ban működő referálók és a Szakmai Bíráló Bizottságok (SzBB) munkáját, egyúttal növelik a habilitációs eljárás objektivitását. A szabályozás korszerűsítését indokolta a más hazai egyetemeken folyó, hasonló eljárásokkal, illetve az MTA doktori követelményeivel történő összemérés igénye, és a Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB), illetve a felsőoktatási kormányzat országos egységesítési törekvéseinek elősegítése.

A habilitáció célja az oktató-, illetve előadó-képesség és a tudományos teljesítmény intézményi megítélése. A szabályozás felülvizsgálatakor arra törekedtünk, hogy az elért eredményeket megtartva emeljük a BTK országosan elismert szakmai tekintélyét. Az így elkészült minimum-követelményrendszer a habilitációhoz vezető út egyfajta mérési lehetőségét teremti meg, irányadó mércének tekinthető, amelyet a többi hazai nagy egyetem és a MAB bölcsészkari habilitációs követelményeinek figyelembevételével alakítottunk ki.

A KHB tagjai személyükben képviselik a Bölcsészettudományi Karon oktatott legnagyobb tudományterületeket, szakokat, programokat. Javaslattervezetük a habilitációs eljárás követelményrendszerének világos, egyértelmű és számszerűsített kidolgozása tekintetében egyezett a Bölcsészettudományi Kar Tudományos Bizottsága elnökének, Frank Tibor akadémikusnak 2015 februárjában készített előterjesztésével. A habilitációs szabályzat módosítására tett indítványt az Intézetigazgatói Értekezlet részletesen tárgyalta, megvitatta és elfogadta. A KHB előterjesztését végül az ELTE Egyetemi Habilitációs Bizottságának (EHB) ülésén is megvitatták, kisebb formai javításokkal továbbküldték az Egyetem Jogi, Igazgatási és Közbeszerzési Igazgatósága Jogi Osztályának, amely a Bölcsészettudományi Kar Kari Tanácsnak továbbította jóváhagyás céljából. Az előterjesztést végül a Bölcsészettudományi Kar Kari Tanácsa, mérlegelve azon oktatók véleményét, akik méltatlanul alacsonynak, és azokét, akik túlságosan magasnak tartották a habilitációs eljárás minimális követelményrendszerét, 2016. június 16-i ülésén ellenszavazat nélkül, 2 tartózkodás mellett, néhány szövegszerű változtatással, azaz nagy többséggel megszavazta, és jóváhagyta.

A Kari módosított habilitációs szabályzat az ELTE többi karának módosító javaslataival együtt az ősz folyamán kerül az Egyetem Szenátusa elé. A módosított szabályzat a KHB javaslata és a Kari Tanács határozata értelmében a szenátusi elfogadást követően a 6. hónaptól lép érvénybe.

Visszamenőleges hatályról természetesen nem volt és nincsen szó: az új szabályozás életbe lépése előtt benyújtott pályázatok értékelése a jelenleg érvényben lévő szabályzat szerint történik. Oktatóink publikációinak idézettségét az ELTE szakmai tekintélyének megőrzése céljából minimálisan az MTA egyes szakbizottságai által előírt szám felének tudományág szerinti meghatározott mértékében kívánjuk megállapítani. A Habilitációs Bizottság hagyományainak megfelelően a továbbiakban is nagy gondot fordít az egyes tudományterületek sajátosságaira, illetve az egyes pályázók és pályázatok igen gondos és alapos, egyéni értékelésére.

A BTK vezetése minden rendelkezésére álló eszközzel támogatja a Kar oktatóinak előrelépését, így habilitációját is. Már megindult az adjunktusi, illetve jelenleg még főiskolai docensi beosztásban levő oktatók alkotói szabadsághoz segítése, és a Kar vezetése mérlegeli  saját oktató esetében a habilitációs eljárási díj mérséklését. Az Intézetek a Dékán egyetértésével óraszám kedvezményt nyújthatnak a habilitációra készülőknek.

A Bölcsészettudományi Kar vezetése tudatában van kettős kötelességének: biztosítania kell a Kar oktatóinak nyugodt és szakszerű előmenetelét, ugyanakkor meg kell őriznie az ELTE által adott fokozatok hazai és nemzetközi presztízsét. Az ELTE Bölcsészettudományi Karán nemcsak saját oktatóink, hanem más felsőoktatási és tudományos intézmények munkatársai is habilitálnak, ezért az ELTE országos mintául is szolgál, sok intézmény számára követendő mércét jelent: kivívott minősítését nem csak megőriznünk, hanem erősítenünk is kell. Kérjük ehhez oktatóink együttműködő támogatását és megértését.

 

Budapest, 2016. október 4.

 

Az ELTE BTK Kari Vezetése és Habilitációs Bizottsága

2016.10.04.