2018.05.20. vasárnap

Megnyílt a magyar lektorátus a madridi Complutense Egyetemen

Ünnepélyes keretek között április 4-én megnyitották a magyar lektorátust Spanyolország egyik legnagyobb (80 ezer hallgató) és legnevesebb egyetemén, a madridi Complutense Egyetemen (Universidad Complutense de Madrid), így több mint 30 év után újra oktatnak magyar nyelvet spanyol felsőoktatási intézményben. A Lektorátus létrehozásában Karunkról Faix Dóra adjunktus és Pál Ferenc egyetemi tanár segédkeztek: 2012 óta minden évben aktívan részt vettek a spanyolországi magyar napok szervezésében és lebonyolításában.

Az eseményen Győri Enikő madridi magyar nagykövet elmondta: bízik abban, hogy a magyar nyelv és kultúra népszerűsítése mellett Közép-Európa összetett valóságának megismeréséhez is hozzásegíti majd a spanyolokat a Bölcsészettudományi Karon megnyílt magyar lektorátus.

Carlos Andradas, az egyetem rektora és Eugenio Luján kari dékán beszédében egyaránt üdvözölte, hogy egy újabb európai nyelv oktatására nyílik lehetőség Spanyolország egyik legnevesebb és legnagyobb felsőoktatási intézményében.

A lektorátus létrehozásáról 2015 novemberében állapodott meg a madridi egyetem, a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Balassi Intézet.

A madridi magyar nagykövetség tájékoztatása szerint közel egyéves előkészítő munka után Tóth Gergő tölthette be a magyar lektori posztot. Feladata a nyelv oktatása mellett a hallgatók bevezetése az irodalomba, a történelembe és a teljes magyar kultúrába.

A magyar nyelv egyetemi kreditet érő tantárgy a Complutense Egyetemen, a kurzust eddig hat diák vette fel, akik között van például szociológus, matematikus, és turizmus szakos hallgató is.

Az intézmény bölcsészkarán a magyar mellett oktatnak finn, litván, cseh, és a szlovák nyelvet is.

Spanyolországban korábban csak egy államilag támogatott nyelvoktatási program keretében lehetett magyarul tanulni, ezen kívül pedig nyelviskolákban vagy magántanárnál.

Forrás: Külgazdasági és Külügyminisztérium, Embajada de Hungría en Madrid // Magyarország Nagykövetsége, Madrid

.:   Portálkezelői menü  •   Tartalom módosítása  •  Utolsó módosítás: 2017.04.10.      :.
2018 május
2018. évi Hahn István Díj átadó
Előadást tart támogatott kutatásáról a 2016. évi díjazott Dr. Bajnok Dániel.
Az anyanyelv-elsajátítás folyamata hároméves kor után
Az ELTE Fonetikai Tanszékén működő gyermeknyelvi kutatócsoport a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával szakmai konferenciát szervez. Részletek »
Reformationes – Reformtörekvések a vallástörténetben
Vallástudományi konferencia 2018. május 22-én. Részletek »
Orosz Nyelvi és Irodalmi Tanszék IX. Tanévzáró Konferenciája
2018. május 18-án kerül megrendezésre. Részletek »
Wendy Z. Goldman előadása
"A sztálini terror - felülnézetből és alulnézetből" címmel tart előadást a Ruszisztikai Kabinetben 2018. május 17-én 10 órakor. Részletek »
Hallgatói ösztöndíj a Heilderbergi Egyetemre
A pályázat benyújtási határideje: 2018. május 31. Részletek »
Udmurt hiedelemvilág tegnap és ma
Kiállítás, tárlatvezetés és kisfilmek az
ELTE BTK Finnugor Tanszékén május 10 - 17 között. Részletek »
Adatvizualizáció - szövegbányászat
Az ELTE Digitális Bölcsészet Központ és a Könyvtár- és Információtudományi Intézet workshopjai. Részletek »
Katja Bernhardt előadása
Az "Új utak a bölcsészettudományban" előadás-sorozat keretében. Részletek »
Mire jók a média- és kultúratudományok?
Az ELTE BTK Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete és az Általános Irodalomtudományi Kutatócsoport konferenciája. Részletek »
Az első világháború és a Habsburg Monarchia bukása
Könyvbemutató az Osztrák Kulturális Fórum Budapest és az ELTE Történeti Intézet szervezésében. Részletek »