2018.05.21. hétfő

Az 1917-es oroszországi forradalmak történeti panorámája

Négy kontinens, 13 ország, 22 város, 30 intézmény, 48 előadás, négy szekció – két közös nyelv: az orosz és az angol. Számokban kifejezve így foglalható össze az ELTE Ruszisztikai Központjának eddigi legnagyobb szabású és legizgalmasabb konferenciája, ami az 1917-es oroszországi forradalmak jelentőségét és hatását vizsgálta világtörténeti kontextusban – száz év távlatából.

A téma iránti általános érdeklődést nem csak a földrajzi szórás, hanem az előadók életkori skálája is jól szemlélteti: a legfiatalabb előadó 24 éves, a legidősebb elmúlt 75. Különösen izgalmassá tette a konferenciát, hogy mind a négy szekció valamennyi blokkjában folyamatosan 20-25 fő érdeklődő kísérte figyelemmel a szakmai eszmecserét. Ezáltal az egész konferenciára jellemző intenzív szellemi erőteret nem csak a résztémák professzionális ismerői, hanem egy tágabb intellektuális közeg képviselői közösen teremtették meg. A beérkezett jelentkezések alapján a következő négy szekció lett kialakítva: Gazdaság, politika, társadalom; Elmélet és értelmezés; Helyi és globális aspektusok; valamint Kultúra.

A tudományos programot indító öt plenáris előadás probléma-centrikusan közelítette meg az 1917-es forradalmak általános jelentőségét. Visszatérő motívumként merült fel a kérdés, hogy győzött vagy megbukott az orosz forradalom. Azonban az előadásokból az derült ki, hogy nem ennek a kérdésnek a megválaszolása adja meg a kulcsot az 1917-es események megértéséhez és világtörténeti jelentősége értelmezéséhez. Ugyanis nem a kérdéskör lezárására, hanem inkább a mikrotörténeti és a makrotörténeti kutatások eredményeinek összegzésére és az árnyalatok láthatóvá tételére van szükség ahhoz, hogy az alapvető kérdéseken tovább lehessen gondolkodni. A plenáris ülésen Ausztrália (Sheila Fitzpatrick), Kanada (Lars T. Lih), Magyarország (Krausz Tamás), Oroszország (Andrej Kolganov) és az USA (Paul Leblanc) egy-egy kiemelkedő ruszistája jelölte ki az 1917-es orosz forradalmak komplex értelmezésének egy-egy mérföldkövét.

A konferencia megnyitóján magas rangú személyiségek fejezték ki tiszteletüket a téma és a kiemelkedő jelentőségű tudományos rendezvény kapcsán. Dr. Mezey Barna, az ELTE rektora, Borhy László akadémikus, az ELTE BTK dékánja, Dr. Borsodi Csaba, az ELTE BTK Történeti Intézetének igazgatója, Dr. Szvák Gyula, az ELTE BTK Ruszisztikai Központjának vezetője, Valerij Ljahov, az Orosz Föderáció helyettes nagykövete és Lorina Répina, az Orosz Tudományos Akadémia levelező tagja tartott ünnepi beszédet. A konferencia jelentőségének és a Ruszisztikai Központ több mint két évtizedes szakmai tevékenységének méltatása túlmutatott az általános udvariaskodáson. Ezt bizonyították a megjelent több mint 100 fős hallgatóság visszajelzései, és részben ennek a rendhagyó és felemelő protokolláris megnyitónak is köszönhető, hogy unikálisan magas színvonalú, hosszas és izgalmas vitákat generáló, jó hangulatú szakmai ülések követték egymást két napon keresztül. Az ünnepélyes megnyitó legemelkedettebb pillanata a Ruszisztikai Központ által alapított Socius Honoris Causa érem átadása volt, amit idén Maja Petrova, a történettudományok doktora, az Orosz Tudományos Akadémia Világtörténeti Kutatóintézetéhez tartozó Gender Kutatóközpont vezetője kapott meg a Ruszisztikai Központ működésének és nemzetközi kutatásainak hathatós támogatásáért.

Forrás és képek

.:   Portálkezelői menü  •   Tartalom módosítása  •  Utolsó módosítás: 2017.05.25.      :.
2018 május
2018. évi Hahn István Díj átadó
Előadást tart támogatott kutatásáról a 2016. évi díjazott Dr. Bajnok Dániel.
Az anyanyelv-elsajátítás folyamata hároméves kor után
Az ELTE Fonetikai Tanszékén működő gyermeknyelvi kutatócsoport a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával szakmai konferenciát szervez. Részletek »
Reformationes – Reformtörekvések a vallástörténetben
Vallástudományi konferencia 2018. május 22-én. Részletek »
Orosz Nyelvi és Irodalmi Tanszék IX. Tanévzáró Konferenciája
2018. május 18-án kerül megrendezésre. Részletek »
Wendy Z. Goldman előadása
"A sztálini terror - felülnézetből és alulnézetből" címmel tart előadást a Ruszisztikai Kabinetben 2018. május 17-én 10 órakor. Részletek »
Hallgatói ösztöndíj a Heilderbergi Egyetemre
A pályázat benyújtási határideje: 2018. május 31. Részletek »
Udmurt hiedelemvilág tegnap és ma
Kiállítás, tárlatvezetés és kisfilmek az
ELTE BTK Finnugor Tanszékén május 10 - 17 között. Részletek »
Adatvizualizáció - szövegbányászat
Az ELTE Digitális Bölcsészet Központ és a Könyvtár- és Információtudományi Intézet workshopjai. Részletek »
Katja Bernhardt előadása
Az "Új utak a bölcsészettudományban" előadás-sorozat keretében. Részletek »
Mire jók a média- és kultúratudományok?
Az ELTE BTK Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete és az Általános Irodalomtudományi Kutatócsoport konferenciája. Részletek »
Az első világháború és a Habsburg Monarchia bukása
Könyvbemutató az Osztrák Kulturális Fórum Budapest és az ELTE Történeti Intézet szervezésében. Részletek »