2018.06.19. kedd

Szótárnap 2017

2017. október 18-án az ELTE BTK Romanisztikai Intézetének Francia Tanszéke és az MTA Szótári Munkabizottsága közös rendezésében a magyar egyetemek Francia Tanszékeinek oktatói, kutatói előadásokkal emlékeznek meg a híres francia lexikográfus Pierre Larousse születésének 200., valamint a legsikeresebb francia egynyelvű szótár, a Petit Robert megjelenésének 50. évfordulója alkalmából.

Részletes program

Levezető elnök FÁBIÁN ZSUZSANNA egyetemi tanár, az MTA I. Osztálya Szótári Munkabizottságának elnöke

Köszöntők:

• VÉKÁS LAJOS akadémikus, az MTA alelnöke
  • ÉRIC FOURNIER a Francia Köztársaság magyarországi nagykövete
  • BÁRDOSI VILMOS egyetemi tanár, a Szervezőbizottság elnöke (ELTE Francia Tanszék)

Előadások:

• BÁRDOSI VILMOS egyetemi tanár (ELTE): A modern francia lexikográfia megalapí-tói: Pierre Larousse és Paul Robert
  • PÁLFY MIKLÓS egyetemi tanár (SZTE): Kulturális-civilizációs elemek a Petit Robert-ben (1967) és a Larousse-Lexis-ben (1975)
  • OSZETZKY ÉVA egyetemi docens (PTE): A Petit Larousse Illustré
  • KISS SÁNDOR egyetemi docens (DE): A nyelvvel és nyelvhasználattal kapcsolatos szavak rendszere a mai franciában és megjelenésük a Petit Robert-ben

Kávészünet

• BORS EDIT egyetemi docens (PPKE): Az irodalmi nyelv státusa a lexikográfiai gya-korlatban (Le Petit Robert)
  • HORVÁTH KRISZTINA egyetemi docens (ELTE): Az írók és a szótárak
  • BERNÁTH CSILLA egyetemi adjunktus (SZTE): Larousse-kiadványok a lexikográfiai tipológia tükrében
  • SZABÓ DÁVID egyetemi docens (ELTE): Nemsztenderd nyelvi rétegek a Petit Ro-bert-ben
  • KÖRMENDY MARIANN egyetemi adjunktus (ELTE): Larousse – Robert: melyiket sze-ressem?
  • HORVÁTHY SÁRA doktoranda (ELTE): A Petit Larousse rózsaszín oldalai

Az emlékülést a Larousse és a Dictionnaires Le Robert kiadók a Petit Larousse Illustré és a Petit Robert 1 szótárak legújabb, 2017-es kiadásának példányaival támogatták.

Időpont: 2017. október 18. 14.00–18.00

Helyszín: ELTE BTK Kari Tanácsterem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A 039.)

Részletes program és meghívó (pdf)

.:   Portálkezelői menü  •   Tartalom módosítása  •  Utolsó módosítás: 2017.09.12.      :.
2018 június
„A tágasság iskolája”
Szegedy-Maszák Mihály születésének 75. évfordulójára rendezett
konferencia. Részletek »
Textológia és interpretáció a régi magyar irodalomban
Az egy évvel ezelőtt elhunyt Orlovszky Géza emlékére rendezett konferencia. Részletek »
Hebraisztika és judaisztika minor tájékoztató
2018. június 19-én, kedden 14 órakor. Részletek »
Oktatásmódszertani képzések
Az interaktív tábla alkalmazásának módszertani lehetőségei és a Digitális szövegfeldolgozási technikák és alkalmazások témakörében. Részletek »
Múzeumok Éjszakája
2018. június 23-án az ELTE BTK – Trefort-kertben.
Némirovsky-délután
A Francia Intézet és az ELTE BTK Francia Tanszékének szervezésében. Részletek »
Nemzeti felsőoktatási ösztöndíj pályázati felhívása a 2018/2019-es tanévre
A nemzeti felsőoktatási ösztöndíj elsődleges célja, hogy a kiemelkedő tanulmányi, illetve tudományos eredményt elért hallgatókat támogassa anyagi és erkölcsi téren egyaránt. Részletek »