Szótárnap 2017

ELTE BTK A ép. Kari Tanácsterem

2017. október 18. -

ELTE BTK A ép. Kari Tanácsterem

2017. október 18-án az ELTE BTK Romanisztikai Intézetének Francia Tanszéke és az MTA Szótári Munkabizottsága közös rendezésében a magyar egyetemek Francia Tanszékeinek oktatói, kutatói előadásokkal emlékeznek meg a híres francia lexikográfus Pierre Larousse születésének 200., valamint a legsikeresebb francia egynyelvű szótár, a Petit Robert megjelenésének 50. évfordulója alkalmából.

Részletes program

Levezető elnök FÁBIÁN ZSUZSANNA egyetemi tanár, az MTA I. Osztálya Szótári Munkabizottságának elnöke

Köszöntők:
  • VÉKÁS LAJOS akadémikus, az MTA alelnöke
  • ÉRIC FOURNIER a Francia Köztársaság magyarországi nagykövete
  • BÁRDOSI VILMOS egyetemi tanár, a Szervezőbizottság elnöke (ELTE Francia Tanszék)

Előadások:

• BÁRDOSI VILMOS egyetemi tanár (ELTE): A modern francia lexikográfia megalapí-tói: Pierre Larousse és Paul Robert
  • PÁLFY MIKLÓS egyetemi tanár (SZTE): Kulturális-civilizációs elemek a Petit Robert-ben (1967) és a Larousse-Lexis-ben (1975)
  • OSZETZKY ÉVA egyetemi docens (PTE): A Petit Larousse Illustré
  • KISS SÁNDOR egyetemi docens (DE): A nyelvvel és nyelvhasználattal kapcsolatos szavak rendszere a mai franciában és megjelenésük a Petit Robert-ben

Kávészünet

• BORS EDIT egyetemi docens (PPKE): Az irodalmi nyelv státusa a lexikográfiai gya-korlatban (Le Petit Robert)
  • HORVÁTH KRISZTINA egyetemi docens (ELTE): Az írók és a szótárak
  • BERNÁTH CSILLA egyetemi adjunktus (SZTE): Larousse-kiadványok a lexikográfiai tipológia tükrében
  • SZABÓ DÁVID egyetemi docens (ELTE): Nemsztenderd nyelvi rétegek a Petit Ro-bert-ben
  • KÖRMENDY MARIANN egyetemi adjunktus (ELTE): Larousse – Robert: melyiket sze-ressem?
  • HORVÁTHY SÁRA doktoranda (ELTE): A Petit Larousse rózsaszín oldalai

Az emlékülést a Larousse és a Dictionnaires Le Robert kiadók a Petit Larousse Illustré és a Petit Robert 1 szótárak legújabb, 2017-es kiadásának példányaival támogatták.

Időpont: 2017. október 18. 14.00–18.00

Helyszín: ELTE BTK Kari Tanácsterem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A 039.)

Részletes program és meghívó (pdf)