Elhunyt Király Jenő

2017.10.04.
Elhunyt Király Jenő

A Balázs Béla-díjas filmesztéta, egyetemi tanár 73 éves korában, hosszú betegség után halt meg.

Király Jenő 1962 és 1967 között az ELTE hallgatója volt, diplomájának megszerzése után röviddel, 1970-től már az egyetem tanáraként dolgozott. Kutatási területei közé tartozott a marxista filmelmélet (amelyről első könyvét írta) és a tömegfilm esztétikája, amelynek legjelentősebb hazai tudósa volt.

Tömegfilmes tárgyú kutatásait a nyolcvanas évektől máig meghatározó jelentőségű szakkönyvekben publikálta: Film és szórakozás (1981), Mozifolklór és kameratöltőtoll (1983). Frivol múzsa (1994) című kötetében átfogó elméletet dolgozott ki a tömegfilmes műfajok rendszerezésére. Koncepciója nemcsak a műfajfilmmel foglalkozó magyar filmtudósok több nemzedékét inspirálta, hanem nemzetközi összevetésben is egyedi, ragyogó elmélet. A kilencvenes években tovább finomította tömegfilm-esztétikáját (Mágikus mozi, 1998), majd nekilátott hatalmas, átfogó filmesztétikája megírásának.

A film szimbolikája címen, 2011-ig nyolc kötetben megjelent munkájában nemcsak a tömegfilm, hanem a teljes mozgóképkultúra egyedi szempontú rendszerezésére törekedett. Ebben és legutolsó megjelent könyvében (A mai film szimbolikája, 2017) film és közönség találkozásának vizsgálatába, végtelenül cizellált filmelemzéseibe elsősorban a pszichoanalitikus filmesztétika fogalmai és a posztmarxista kapitalizmuskritika olykor lázas szólamai vegyülnek. Király teljességre törekvő elmélete mégsem téveszthető össze semmivel: életműve eredeti, megvilágító erejű filmfilozófia. Átfogó, könyv terjedelmű műveit idegen nyelvre máig nem fordították le.

Király Jenő 2008-ig az ELTE oktatója volt, 2009-től néhány évig a Kaposvári Egyetemen tanított. 2014-ben régi egyetemén születésnapi konferenciát rendeztek a tiszteletére, ekkor adta utolsó, hosszabb interjúját a Filmvilágnak. Hosszú betegség után 2017. augusztus 27-én, soproni otthonában, 73 éves korában érte a halál.

Forrás: PRIZMA