2018.07.19. csütörtök

Modern, diplomás nő a Horthy-korban

Az ELTE BTK Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszéke, a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszéke, a Nőtörténeti Kutatóközpontja és a Napvilág Kiadó szeretettel vár minden érdeklődőt Papp Barbara és Sipos Balázs "Modern, diplomás nő a Horthy-korban" című kötetének bemutatójára. A kötetet bemutatja Fábri Anna, a Magyar Tudományos Akadémia Nőtörténeti Munkabizottságának elnöke, valamint a két szerző.

A könyv hősei aktív, cselekvő, azaz „modern” nők, akik olykor tiltások, nehézségek ellenére értek el sikert egy olyan korban, amikor a társadalmi modernizáció lelassult, és amely erősen a férfiaknak kedvezett, inkább az ő érvényesülésüket segítette. A szerzők megközelítésében a hangsúly azonban nem annyira az állam és a kormányok törekvéseire helyeződik, noha Klebelsberg Kunó és Hóman Bálint eltérő „nőpolitikáját” is bemutatják. Inkább arra hívják fel a figyelmet, hogy a feministákon és a tömegkultúra normái szerint élő nőkön kívül a konzervatív világnézetű nők egyre nagyobb csoportjai akartak emancipálódni, a férfiakéval egyenlő jogokat kivívni egy keresztény-nemzetinek nevezett időszakban. E „konzervatív feminista” és más felfogású nők között ügyvédtől az állatorvosig, újságírótól a gyógyszerészig és filozófustól az országgyűlési képviselőig sok elfeledett nő található.
A kötet a Horthy-kor nőtörténetének keresztmetszetét adja. Vizsgálja az első világháború hatásait az emancipáció folyamatában, és részletesen tárgyalja a korszakban zajló heves vitákat a „jó” és a „rossz” nőről, amelyekben ilyen kérdések vetődtek fel: milyen a nőies nő? Vajon elveszíti-e nőiességét a nő, ha egyetemre jár? Képes-e egyáltalán egy fiatal lány egyetemen tanulni, azaz elég okos-e egy nő ahhoz, hogy orvosnak vagy akár tudósnak álljon?
A könyv alapos áttekintést nyújt a nők közép- és felsőfokú oktatásának helyzetéről, az értelmiségi nők munkavállalásának tendenciáiról és a nők nyilvánosságban történő – egyesületek, média, politika – egyre erőteljesebb megjelenéséről.

A kötet a helyszínen, valamint a Napvilág Kiadó könyvesboltjában és webáruházában kedvezményesen megvásárolható. A sajtó képviselőinek ingyenes recenziós példányt biztosítanak, ennek kapcsán a kereskedelem@napvilagkiado.hu email címre várják a megkereséseket.

Időpont: 2017. október 26. 18:00
Helyszín: ELTE BTK Kari Tanácsterem (1088 Bp., Múzeum krt. 6-8., "A" épület, 039.).

Meghívó

.:   Portálkezelői menü  •   Tartalom módosítása  •  Utolsó módosítás: 2017.10.18.      :.
2018 július
Az I. évfolyam francia minor szak írásbeli szintfelmérőjére
Az I. évfolyam francia minor szak írásbeli szintfelmérőjére 2018. szeptember 3-án, hétfőn 10 órakor kerül sor.
Portugál minor tájékoztató
A portugál minor szakirányt a bolognai rendszerben bármely alapszakos, portugál nyelvtudással nem rendelkező ELTE hallgató választhatja. Részletek »
Spanyol minoros szintfelmérő
A Spanyol Nyelvi és Irodalmi Tanszék a 2018/2019-es tanévre is hirdet minoros szintfelmérő beszélgetést. Részletek »