Beszélgetés Vajda Mihály könyvéről

2017. november 09. 18:00

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 6-8., fszt. 34.)

2017. november 09. 18:00 -

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 6-8., fszt. 34.)

A Magvető Kiadó Tények és Tanúk sorozatában megjelent Szög a zsákból című kötetet Vajda Mihály filozófus, a könyv szerzője, Kardos András filozófus, Bacsó Béla esztéta és Takács Ádám filozófus, történész mutatják be.

Vajda Mihály filozófus, a Budapesti Iskola egykori tagja, Lukács György tanítványa emlékirataiban végigjárja gondolkodása alakulásának útját: szembenéz egykori hiteivel és kiábrándulásaival, kompromisszumaival és kísértéseivel, barátságaival és e barátságok széthullásával, s mindezt friss humorral, nagy adag öniróniával és mély bölcsességgel teszi. A holokauszttúlélő elhallgatásokkal és félelmekkel teli gyerekkora, '56 és '68 traumája, a Kádár-kor értelmiségének dilemmái, a "menni vagy maradni" állandóan a levegőben lógó kérdése, a rendszerváltás körüli évek reményei és kudarcai mind ott sorakoznak e gazdag életút leírásában. A kötetben olvasható az a nagyinterjú is, amelyet tanítványa és barátja, Kardos András készített Vajdával a Budapesti Iskola felbomlásától a rendszerváltásig tartó időszakról. Jegyzetek, annotált névmutató és gazdag képanyag teszi teljessé közelmúltunknak ezt az egyedülálló perspektívából megírt történetét.