Macedón elnöki látogatás az ELTE BTK-n

2011. április 12-én az ELTE Bölcsészettudományi Karára látogatott Őexcellenciája Gjorge Ivanov, a Macedón Köztársaság elnöke.

Hivatalos látogatásának célja elsősorban a két ország közötti kulturális és tudományos kapcsolatok elmélyítése volt. A köztársasági elnököt és nagyszámú delegációját Horváth Zoltán, a nemzetközi ügyek rektorhelyettese és Dezső Tamás dékán fogadta a dékáni szobában. Az itt tartott rövid megbeszélésen az Egyetemet továbbá Király Miklós, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának dékánja, Károly Krisztina, az ELTE BTK oktatási és tanulmányi ügyek dékánhelyettese, Kiss Szemán Róbert, a Szláv Filológiai Tanszékének vezetője és Panda Stojanovska macedón lektorasszony képviselte.

A megbeszélés alkalmával Dezső Tamás így nyilatkozott: „Örvendetes számunkra, hogy ez év szeptemberétől a skopjei állami egyetemen elindul a magyar nyelvű képzés, az ELTE Bölcsészettudományi Karán pedig ötven kredites minor keretében lesz lehetőségük macedónul tanulni az ország kultúrája, nyelve és történelme iránt érdeklődő hallgatóinknak”. Őexcellenciája Gjorge Ivanov örömét fejezte ki, hogy Skopje állami egyeteme és az ELTE között tudományos együttműködés veszi kezdetét. Dezső Tamás köszönetét fejezte ki Panda Stojanovska macedón lektorasszonynak és Kiss Szemán Róbert tanszékvezetőnek áldozatos munkájukért, amellyel közelebb hozták egymáshoz a macedón és a magyar kultúrát. Gjorge Ivanov elmondta, hogy „a kultúrák közötti sikeres párbeszéd mind Európában, mind az egész világon napjaink legfontosabb témájává nőtte ki magát. Egymás kulturális sokszínűségének megértése, a tudományos elhivatottság és az egymás iránti nyitottság nemcsak az európai eszmeiség alappillére, de fontos kapocsként jelenik meg a macedón és magyar kulturális kapcsolatok erősítésében is”.

A hivatalos találkozó után az ELTE nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettese az Egyetem Pázmány Péter-emlékérmét adományozta a macedón köztársasági elnöknek. Az országaink közötti hosszan tartó baráti kapcsolat jeléül Gjorge Ivanov egy negyedik századi macedón mozaikrészletet ajándékozott az Egyetemnek, és reményét fejezte ki, hogy a már gyümölcsöző tudományos kapcsolataink a jövőben is hasonló intenzitással folytatódni fognak.

Ezt követően Panda Stojanovska lektorasszony vezetésével tizenhárom szláv szakos hallgató abban a megtiszteltetésben részesülhetett, hogy személyesen találkozhattak a macedón köztársasági elnökkel, aki rövid áttekintést nyújtott a magyar-macedón kulturális párhuzamokról, országa történelméről és a hazánkban élő macedón közösség összetartásának lehetőségéről. Ez a találkozó egyben kiváló alkalomnak bizonyult, hogy a köztársasági elnök ünnepélyes keretek között átadja a macedón állam könyvadományát a Szláv és Balti Filológiai Tanszéknek.

A delegáció átvonult a D épületbe, ahol a vendégek megtekintették Eötvös Loránd egykori könyvtár- és dolgozószobáját és találkoztak Nyomárkai Istvánnal, a Szláv és Balti Filológiai Intézet professzor emeritusával.

Szandtner Veronika – Sárdi Rudolf

2011.04.12.