A Finnugor Tanszék szabadon választható kurzuskínálata

2019.02.04.
A Finnugor Tanszék  szabadon választható kurzuskínálata
A Finnugor tanszék a 2018/2019-es tanév tavaszi félévében az alábbi szabadon választható kurzusokat hirdeti meg a finnugor nyelvek és kultúrák iránt érdeklődő hallgatók részére. A kurzusokra bárki jelentkezhet, előfeltételük nincsen.

Az órák helyszíne a Finnugor tanszék (1088 Budapest, Múzeum krt., i. épület, földszint)

Országismeret és észt történelem

Oktató: Dr. Bereczki András, hab. egy. adjunktus

Az előadáson a hallgatók Észtország történelmével ismerkedhetnek meg a kezdetektől a függetlenség kimondásáig (1918). Az érdeklődők az észtországi politikai, társadalmi, gazdasági és kulturális változásokról nyerhetnek átfogó képet a félév során.  

BBN-EST-233 (előadás, 5 kredit)

A kurzus időpontját óramegbeszélésen egyeztetjük az érdeklődő hallgatókkal. Óramegbeszélés: 2019. 02. 07. csütörtök, 13 óra (i épület, földszint, 024).

Észt történelem és művelődéstörténet

Oktató: Dr. Bereczki András, hab. egy. adjunktus

Észtország 1918-tól napjainkig tartó történetének bemutatása dokumentumfilmek és művészfilmek segítségével. A legfőbb politikai, társadalmi, gazdasági, illetve kulturális változások és folyamatok áttekintése. Az észt művelődéstörténet vázlatos bemutatása a kezdetektől napjainkig. Az észt kultúra jellegzetes motívumai és érdekességei.

BBN-EST-244 (előadás, 4 kredit)

A kurzus időpontját óramegbeszélésen egyeztetjük az érdeklődő hallgatókkal. Óramegbeszélés: 2019. 02. 07. csütörtök, 13 óra ( I épület, földszint, 024).

Finn történelem

Oktató: Dr. Bereczki András, hab. egy. adjunktus

A finn történelem áttekintése a kezdetektől napjainkig a legfőbb politikai, társadalmi, gazdasági és kulturális folyamatok elemzésével. 2019 tavaszán Kimmo Katajala finn történészprofesszor lesz a vendégünk három alkalommal. Középkorral foglalkozó előadását tolmácsolással hallgathatják.

BBN-FIN11-241 (előadás, 4 kredit)

A kurzus időpontját óramegbeszélésen egyeztetjük az érdeklődő hallgatókkal. Óramegbeszélés: 2019. 02. 07. csütörtök, 13 óra ( I épület, földszint, 024).

A finn történelem és történettudomány aktuális kérdései

Oktató: Dr. Bereczki András, hab. egy. adjunktus

Hogyan jelenik meg Finnországban a finn történelem a tudományos és népszerűsítő folyóiratokban? Melyek a legérdekesebb és leggyakoribb témák? Mit írnak a finn, a magyar és a külföldi folyóiratok és újságok Finnországról, a finn társadalomról, a finnországi politikai helyzetről? Az említett témák megvitatását és értékelését követően a hallgatók számára feltárul a Finnországról szóló hírek háttere.

BBN-FIN11-301:13 (gyakorlat, 4 kredit)

A kurzus időpontját óramegbeszélésen egyeztetjük az érdeklődő hallgatókkal. Óramegbeszélés: 2019. 02. 07. csütörtök, 13 óra ( I épület, földszint, 024).

Európai nyelvtörvények és nyelvstratégiák

Oktató: Pomozi Péter docens

Európa nyelvi jövőképe a francia, finn, észt, lett, lengyel, szlovák és magyar nyelvi jogi dokumentumok tükrében. Az eredeti dokumentumok részletes nyelvi jogi elemzése. Kulcsszavak: nyelvi státusz-, korpusz-, és presztízstervezés, nyelvpolitika, nyelvtörvény, nyelvfejlesztési tervek, nyelvi kisebbségek, nyelvi sokszínűség.

BMVD-060:5 (előadás, 2 kredit)

Időpont: csütörtök, 17.00–18.30 i. ép. 029. Első óra: február 14, majd ezt követően összesen 7 alkalom.

Észt és finn folklór és irodalom

Oktatók: Pomozi Péter – Bába Laura

Színes bevezetés az észt és a finn folklór műfajaiba, az észt esetében non-verbális folklórműfajok (néptánc, népzene) is terítékre kerülnek. Egyes finn és észt kiemelkedő írói életművek és híres művek is szerepelnek a kurzus programjában, melyben fele-fele arányban esik szó az észt és a finn irodalomról.

BBN-FUG11-221 (előadás, 4 kredit)

A kurzus időpontját óramegbeszélésen egyeztetjük az érdeklődő hallgatókkal. Óramegbeszélés: 2019. 02. 07. csütörtök, 13 óra ( I épület, földszint, 020).

Kutatásmódszertan

Oktató: F. Gulyás Nikolett, egyetemi tanársegéd

A kurzus során gyakorlati feladatok segítségével ismerkedünk meg a nyelvészeti kutatások elméleti, módszertani és gyakorlati kérdéseivel. A félévi jegy megszerzésének feltétele önálló kutatás elvégzése és ismertetése előre egyeztetett témában.

BBN-FUG-303:8 (szeminárium, 2 kredit)

A kurzus időpontját óramegbeszélésen egyeztetjük az érdeklődő hallgatókkal. Óramegbeszélés: 2019. 02. 07. csütörtök, 13 óra ( I épület, földszint, 006).

Udmurt, egy kisebb rokon nyelv

Oktató: Salánki Zsuzsa

A kurzus egy oroszországi, Volga-vidéken beszélt finnugor nyelvvel ismertet meg, elsősorban gyakorlati szempontból. A nyelvtanulás során kiderül az is, hogy az udmurt nyelv jobban hasonlít az észtre és a finnre, mint a magyarra; hogy két további finnugor nyelvet az udmurt alapján akár érteni is lehet; hogy az udmurt és a magyar sok esetben azért hasonlít, mert mindkettőben számos török jövevényelem van; hogy az udmurt az orosztanulást is megkönnyíti, mivel cirill betűkkel írnak és sok az orosz kölcsönzés. Ezen kívül szó lesz a hagyományos és mai udmurt kultúráról is. A nyelvi gyakorlatokban és a mai kultúra bemutatásában udmurt anyanyelvű hallgatók segítenek. A kurzus során elsajátítottakat pedig az Udmurt Egyetem nyári kurzusain lehet tovább fejleszteni.

BBN-FUG17-271:2 (gyakorlat, 3 kredit)

A kurzus időpontját óramegbeszélésen egyeztetjük az érdeklődő hallgatókkal. Óramegbeszélés: 2019. 02. 07. csütörtök, 13 óra ( I épület, földszint, 020).

Finnugrisztika és tudományos ismeretterjesztés

Oktató: Salánki Zsuzsa

A kurzus célja finnugor (uráli) népekre, nyelvekre, kultúrákra, irodalmakra vonatkozó ismeretek gyarapítása, elsősorban a magyar nyelvű interneten. A kurzus önálló vagy csoportmunkára épül. Feldolgozhatók nyomtatott szövegek, illetve készülhetnek önálló munkák, tanulmányok, óravázlatok, interjúk, filmfeliratok, fordítások (akár műfordítások, akár tanulmányok, elsősorban oroszból vagy finnből). Az elkészült anyagok lehetnek wikipédia-szócikkek, instagram-oldalak, facebook-posztok vagy megjelenhetnek egyéb fórumokon, honlapokon. 

BBN-FUG-303:3 (gyakorlat, 2 kredit)

A kurzus időpontját óramegbeszélésen egyeztetjük az érdeklődő hallgatókkal.

Óramegbeszélés: 2019. 02. 07. csütörtök, 13 óra ( I épület, földszint, 020).