Az orosz emigráció első hulláma 100 év távlatából

2020.11.26.
Az orosz emigráció első hulláma 100 év távlatából
A Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központ új kutatási projektet indított 2020 márciusában, amely a XX. századi orosz emigráció un. első hullámát és annak az európai gondolkodásra gyakorolt hatását kutatja. A projekt részét képezi egy nemzetközi műhelykonferencia sorozat, amelynek első eseményét 2020. november 13-án rendezték meg.

„Az orosz emigráció első hulláma: kutatási fókuszpontok” című nemzetközi szimpózium célja, hogy feltérképezze a komoly hagyományokkal rendelkező kutatási terület újszerű megközelítési lehetőségeit. Az egy napba sűrített programon 21 előadás hangzott el orosz és angol nyelven, 6 szekcióban, mintegy negyven fős, zömében lengyel, magyar, olasz és orosz érdeklődő előtt. A hallgatóság folyamatosan magas száma az online konferencia-részvétel előnyeit mutatta meg.

Az előadók 19 intézményt, 14 várost (Budapest, Ghent, Irkutszk, Jekatyerinburg, Kaposvár, Lincoln, Lublin, Moszkva, Nyizsnyij Novgorod, Pittsburgh, Róma, Szombathely, Szurgut, Urbino), 6 országot, 3 kontinenst, 9 időzónát képviseltek.

Az emigrációkutatás további különösen izgalmas irányait képezhetik az Európához és az európaisághoz való viszony; a múlt konzerválásának a problematikája; az európai szellemi életre gyakorolt hatás; az emigráció idején végbemenő morális átértékelődések; vagy a gyerekként emigrálók felnőtt identitásmodelljei. 2021-ben további három műhelyszemináriumra kerül majd sor a körvonalazódó kutatási fókuszpontok mentén.

Részletes beszámoló