Németh György nekrológja Lőrincz Barnabásról

2012. július 4-én reggel az ELTE Múzeum körúti épületében váratlanul elhunyt Lőrincz Barnabás egyetemi tanár, Pannonia hadtörténetének és a római felirattannak nemzetközileg egyik legismertebb kutatója. Ritka, hogy egy tudós életműve már életében megkerülhetetlen hivatkozási ponttá válik. Lőrincz Barnabásnak ezt sikerült elérnie a fáradhatatlan szorgalommal összeállított kézikönyv sorozatával, amely a latin nyelvű római provinciák névanyagát tette közzé a kutatók számára (Onomasticon provinciarum Europae latinarum). Ezen kívül sok százan idézték a pannoniai segédcsapatokról, a katonai diplomákról vagy az előtte elhanyagolt területként kezelt bélyeges téglákról írott könyveit, tanulmányait. Munkásságát Kuzsinszky- és Marót-díjban részesítették.
Lőrincz Barnabás egész életében szorosan kötődött az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez. Itt végezte el a régészet szakot, majd tíz év dunaújvárosi múzeumi munkát követően 1984-től az ELTE oktatója volt. Minden nap, még a szünetekben is bejárt a tanszékre, ahol éppen a Corpus Inscriptionum Latinarum új pannoniai kötetén dolgozott egy nemzetközi kutatócsoport tagjaként. 2012. július 4-én azonban örökre hazatért. A pannoniai kutatások, a római felirattan, az ELTE Ókortörténeti Tanszéke, doktorandusai és kollégái számára eltávozása felfoghatatlan veszteség.
STTL

Németh György