Az „Egy proletár gyermekszínház” elő- és utótörténete
2024. december 04. 18:00 - 19:30
ELTE BTK Esztétika Tanszék (1088 Budapest, Múzeum krt. 6–8., fszt. 34.)
2024. december 04. 18:00 - 19:30
ELTE BTK Esztétika Tanszék (1088 Budapest, Múzeum krt. 6–8., fszt. 34.)
A Bázis Könyvek sorozatban jelent meg Walter Benjamin 1913 és 1939 között írt cikkeinek, tanulmányainak, feljegyzéseinek újabb magyar nyelvű gyűjteménye, amely régebbi – javított – és újabb fordításokat is tartalmaz. Ebből az alkalomból az ELTE BTK Esztétika Tanszéke egy rendhagyó olvasószemináriumot indít, amelyre egyetemi hallgatókat és a kötet iránt érdeklődőket egyaránt várnak.
A gyűjteményben olvasható egy-egy szövegről meghívott előadók tartanak bevezetőt-vitaindítót, amelyből kiindulva a résztvevőkkel közösen elemzik az adott írást. Kitérnek olyan, az életmű szempontjából lényeges mozzanatokra, mint a benjamini tapasztalat- és kapitalizmusfogalom, majd szó lesz a sztálini Oroszországhoz fűződő ellentmondásos viszonyról és a korabeli amerikai kapitalizmusellenes művészeti vitákról csakúgy, mint a brechti epikus színház Benjamin-féle értelmezéseiről.
Bevezető előadás:
Zsellér Anna és Tóth Károly: Az Egy proletár gyermekszínház elő- és utótörténete (Benjamin Moszkvában, Lacisz Berlinben) (Egy proletár gyermekszínház programja)