Fókuszban a várostörténet és a közösségi területrendezés

Fókuszban a várostörténet és a közösségi területrendezés
04/29

2024. április 29.

ELTE BTK Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszék (1088 Budapest, Múzeum körút 6–8., 247.)

04/29

2024. április 29. -

ELTE BTK Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszék (1088 Budapest, Múzeum körút 6–8., 247.)


Marie-Vic Ozouf-Marignier előadásával zárul az ELTE Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszék sorozata.

A hagyományokhoz híven idén tavasszal is külföldi egyetemekről érkező vendégprofesszorok mutatják be friss könyveiket, kutatásaikat az ELTE Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszékén.

Utolsó alkalommal Marie-Vic Ozouf-Marignier (EHESS, Párizs) tart francia nyelvű előadásokat:

10:00 Várostörténet Marcel Roncayolóval

A Marcel Roncayolo (1926-2018) geográfus tiszteletére megjelent könyvvel egy időben ez az előadás visszatekint Roncayolo munkásságára a várostörténet-kutatásban, amelynek franciaországi fejlődéséhez nagyban hozzájárult. Multidiszciplináris megközelítését kezdetben az Annales-iskola társadalom- és gazdaságtörténete inspirálta. Ezt követően párbeszédbe lépett a várostörténet specialistáival (Bergeron, Perrot, Garden, Lepetit). Pályája későbbi szakaszában Roncayolo a Roger Dion által a vidéki tájra alkalmazott történeti és "retrospektív" földrajzhoz hasonló várostörténetet dolgozott ki. Ennek köszönhetően a város időbeliségét eredeti módon, a Braudelétől eltérő megközelítésben vizsgálta. Szó lesz más társadalomtudományi irányzatok, így például a durkheimi szociológia és a chicagói iskola Roncayolóra gyakorolt hatásáról is. 

14:00 Néhány kortárs változásról a területrendezésben

Franciaországban a területrendezést a második világháborút követően intézményesítették a francia forradalomtól örökölt elvek - egyetemesség, egyenlőség, egyensúly és központosítás - alapján. A területrendezés tehát a helyszínek alakításáról, a támogatások elosztásáról és a közpolitika meghatározásáról szólt, azzal a követelménnyel, hogy azokat az egész területen egységesen kell alkalmazni. Az 1980-as évekbeli decentralizáció, az európaizáció, valamint a neoliberalizmus és a New Public Management fejlődése óta a területrendezés mélyreható átalakuláson ment keresztül, magáévá téve a differenciálás elvét. A közösségi területi működés magában foglalja a helyi kísérletezés módszerét, a „jó gyakorlatok” terjesztését és a lakossági részvételt is. Az előadásban elemezni fogjuk ezeket az új tervezési módszereket és a francia kormányzás univerzalizmusától és centralizációjától való elszakadásukat.