Papok és lokális közösségek a 18–20. században

Papok és lokális közösségek a 18–20. században
05/03

2023. május 03. 17:30

ELTE BTK Kodály terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F, mfszt.)

05/03

2023. május 03. 17:30 -

ELTE BTK Kodály terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F, mfszt.)


Folytatódik az ELTE BTK tudományos ismeretterjesztő sorozata, a Diszciplínák párbeszéde, ezúttal az MTA-ELTE Lendület Történeti Folklorisztikai Kutatócsoport interdiszciplináris kutatásának néprajzi és egyháztörténeti dimenziói kerülnek terítékre.

A lokális közösségekben élő katolikus és protestáns papság mentalitása, attitűdje, norma- és kultúraközvetítő szerepe az elmúlt évtizedben került komplex módon a hazai kutatások homlokterébe. Az MTA-ELTE Lendület Történeti Folklorisztikai Kutatócsoport központi törekvése a pap és közösség viszonylat minél sokoldalúbb és árnyaltabb történeti és néprajzi megközelítésére irányul „léptékváltó” és „alulnézeti” perspektívában. A beszélgetés a kutatócsoport 2018 óta zajló és idén záruló kutatásait teszi mérlegre úgy, hogy felvillantja a két központi megközelítés, a néprajzi és egyháztörténeti vizsgálatok egymással összefonódó és időnként eltérő fókuszpontjait.

Vendégek:

  • Dr. Bárth Dániel intézetigazgató, egyetemi docens (ELTE BTK Néprajzi Intézet), kutatócsoportvezető (MTA-ELTE Lendület Történeti Folklorisztikai Kutatócsoport)
  • Dr. Mihalik Béla Vilmos egyetemi adjunktus (ELTE BTK Történeti Intézet), tudományos főmunkatárs, tudományos titkár (ELKH BTK TTI)
  • Muntagné Tabajdi Zsuzsanna tudományos segédmunkatárs (ELKH BTK NTI)

A beszélgetés moderátora: Dr. Varga Zsuzsanna tanszékvezető egyetemi tanár (ELTE BTK Történeti Intézet)

Diszciplínák párbeszéde alkalmain egy-egy bölcsészettudományi kutatócsoport, szakmai műhely képviselője hív meg szakembereket, akik más tudományterületek felől közelítve mutatnak érdeklődést a kutatásaik iránt. A beszélgetőpartnerek más karokról vagy éppen egyetemen kívüli intézményekből is érkezhetnek, hiszen a BTK kutatási együttműködéseiben sokféle szállal kötődik más hazai és külföldi intézményekhez.

Korábbi alkalmak:
A tatárjárásról sok szemmel: régi kérdések, új válaszok
Gyerekjáték az anyanyelv?
Stréberek, iskolakerülők és tanáraik a 16–18. századi Magyarországon
Genetika, régészet, történelem és antropológia találkozása