05/08
2025. május 08. 18:00
- 19:30
ELTE BTK Régészettudományi Intézet Könyvtár (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/B)
05/08
2025. május 08. 18:00 - 19:30
ELTE BTK Régészettudományi Intézet Könyvtár (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/B)
Francisco Beltrán Lloris ókortörténészt, epigráfust, a Zaragozai Egyetem professzorát az idei Pázmány-napon díszdoktorává avatja az ELTE Szenátusa. Ebből az alkalomból „Roman inscriptions as (mass?) media” címmel tart tudományos előadást.
Manapság egy olyan társadalomban élünk, amiben folyamatosan érintkezünk a média minden formájával és társadalmi hálózatokkal. Kétezer éve, az Augustus principatusától kezdődő két évszázadban üzenetek százezreit helyezték el monumentális kő- és bronz felületeken, ami elárasztotta Rómát és a Nyugat-Mediterraneum római városait, a lakosok figyelméért versengve. Így született a történelemben ismert első tömegkommunikációs médium.
De milyen üzenetet közvetítettek? Hányan tudták elolvasni őket? Köztük voltak nők is? Ki fordult efelé a különleges kommunikációs csatorna felé? Miért alakult ki, és tűnt el ez a kommunikációs forma? Mindezeket a kérdéseket, és másokat, amik a császárkori római társadalom írásbeliségével kapcsolatosak, és az írás ebben betöltött szerepét a feliratokon szereplő, különböző személyes történetek révén fogjuk megválaszolni.
Francisco Beltrán Lloris Hispánia ókorának kiemelkedő kutatója. PhD-fokozatot 1979-ben szerzett a Zaragozai Egyetemen, ahol azóta is tanít, 2008-tól professzorként. Kutatási területe Hispania provincia római kori régészeti, történeti és epigraphiai emlékanyaga mellett a paleohispaniai társadalom és nyelvek, a romanizációs, urbanizációs folyamatok és Északkelet-Hispania történelme. 140 szakmailag elbírált tanulmányt jegyez, munkáiban nagy figyelmet fordít a különböző felirattípusok elemzésére, de kitér a hispaniai lakosság önmeghatározására, az ön-reprezentációra, a társadalmi mobilitásra és a rokoni kapcsolatrendszerre is. Alapító főszerkesztője a rangos Paleohispanica szakfolyóiratnak, tagja számos szaklap szerkesztőbizottságának, gyűjteményes munkák kiadását gondozza. Több nemzetközi kutatási együttműködés és konferencia kulcsfigurája, erős kapcsolatokat ápol Európa számos tudományos közösségével. Jelentős tudományos utánpótlásnevelő tevékenysége is, tanítványai közül többen fontos pozíciókat töltenek be az akadémiai életben. Dékánként meghatározó szerepe volt az ELTE és a Zaragozai Egyetem 1996 óta tartó bilaterális együttműködésének elindításában, rendszeresen adott elő és vezetett szemináriumokat a BTK Régészettudományi Intézetében, Zaragozában pedig számos hallgatót és vendégelőadót fogadott az ELTE-ről. Nemzetközi rektorhelyettesi pozíciója alatt tovább erősítette egyetemeink hagyományosan szoros együttműködését.