Schrödinger macskája, avagy a Tóra keletkezése a kortárs bibliakutatás fényében

Schrödinger macskája, avagy a Tóra keletkezése a kortárs bibliakutatás fényében
04/29

2024. április 29. 17:00 - 18:30

ELTE BTK Kerényi-terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4/F)

04/29

2024. április 29. 17:00 - 18:30

ELTE BTK Kerényi-terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4/F)


Bodor Attila tart előadást az ELTE BTK-n működő Bibliatudományi program szervezésében.

Az osztrák Nobel-díjas fizikus, Schrödinger gondolatkísérlete szerint egy dobozba zárt képzeletbeli macska a kvantumfizika világában mindaddig, amíg valaki meg nem figyeli az állapotát, egyszerre lehet élő és halott is. A tudós fizikus ezzel rámutat arra az abszurditásra, hogy míg a mikrovilágban uralkodó törvények szerint az elemi részecskék egyidejűleg különféle állapotban is lehetnek, addig a való életben nem találkozhatunk egymással keveredő állapotokkal.

Ezzel szemben a kortárs bibliakutatás úgy tűnik, hogy a Schrödinger gondolatkísérlete által bemutatott abszurd helyzetbe került: Mózes öt könyve, a Tóra/Pentateuchus, egyszerre tűnik egy a monarchia idejére visszanyúló, több évszázadot felölelő és számtalan betoldást tartalmazó szerkesztési folyamat eredményének, a perzsa korban készült, több politikai és vallási nézetet ötvöző kompromisszumos iratnak, és egy, a Hasmoneus dinasztia propagandáját megalapozó dokumentumnak. Kétségtelen azonban, hogy mivel nem a kvantumfizika, hanem a történelem koordinátái között mozgunk, Schrödinger képzeletbeli élő-holt macskájától eltérően a Tóra nem lehetett egy időben ennyi különböző állapotban.

Az előadásban ezeket a Graf–Wellhausen-féle elmélet megkérdőjelezése után kialakuló kutatási irányelveket fogom bemutatni, bepillantást nyújtva a kortárs Pentateuchus-kutatás jelenlegi állásába. Továbbá bemutatom azokat a lehetőségeket, amelyek a jövőben ennek az abszurd helyzetnek az elkerülésére szolgálhatnak. Az elmúlt évtizedekben ugyanis egyre több olyan tárgyi lelet látott napvilágot, amelyeknek a kritikai kiértékelése még várat magára. Jeruzsálem mellett ugyanis számos olyan hely került a figyelem középpontjába, amelyeknek az irodalma döntő jelentőséggel bírhat a Tóra keletkezése kapcsán. Az előadásban így szó esik majd Qumran, Elephantiné, Al-Jahudu, Garizim és Alexandria Tórával kapcsolatos irodalmáról is.

Bodor Attila a bibliatudomány doktora (Pápai Biblikus Intézet, 2021), posztdoktori kutató (Göttingen, 2022–2023; Budapest, 2024), a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem óraadó tanára, 2024 szeptemberétől a Biblia Hebraica Quinta (Deutsche Bibelgesellschaft, Stuttgart) kiadásvezetője. Kutatási területe a Héber Biblia, különös tekintettel a Pentateuchus és Izajás/Ézsaiás szövegtörténete.

Facebook esemény