Szöveges hagyomány a mongol buddhizmusban

Szöveges hagyomány a mongol buddhizmusban
04/08 - 04/09

2025. április 08. - 2025. április 09.

ELTE Bölcsészettudományi Kar (1088 Budapest, Múzeum körút 4.), Károli Gáspár Református Egyetem (1088 Budapest, Reviczky utca 4.)

04/08 - 04/09

2025. április 08. - 2025. április 09.

ELTE Bölcsészettudományi Kar (1088 Budapest, Múzeum körút 4.), Károli Gáspár Református Egyetem (1088 Budapest, Reviczky utca 4.)


Ötödik alkalommal szervez nemzetközi konferenciát az ELTE BTK Mongol és Belső-ázsiai Tanszék és a Mongolisztikai Kutatóközpont a mongol partnerintézményekkel együttműködve.

2025-ben ünnepeljük Kara György professzor születésének 90. évfordulóját, valamint a magyar-mongol diplomáciai kapcsolatok 75. évfordulóját. E két jelentős eseményhez kapcsolódik a mongol buddhizmus különböző aspektusait vizsgáló konferenciasorozat idei alkalma.

Az ujgur és tibeti gyökerű mongol buddhizmus a belső-ázsiai műveltség talaján helyi értékekkel és szemlélettel bővült. A konferencia célja az, hogy nemzetközi és magyar kutatók, valamint kutató szerzetesek több szempontból vizsgálják a mongol buddhizmus sajátos gyakorlatát, szöveghagyományát, szertartásait, kolostori életét és a szinkretikus népvallást a hagyományos mongol műveltség tükrében.

A kétnapos konferenciára 75 előadó érkezik, nem csak a mai Mongólia, hanem az Oroszországhoz tartozó kalmük, valamint a Kínához tartozó Belső-Mongólia területéről is.

A konferenciát Dr. Borhy László, az ELTE rektora, Dr. Hamar Imre, az ELTE rektorhelyettese és Dr. Bartus Dávid, ELTE BTK dékánja és Dr. Birtalan Ágnes a Mongol és Belső-ázsiai Tanszék vezetője nyitja meg.

A konferencia nyelve angol, mongol és orosz. A tudományos előadásokat később könyv formájában is megjelentetik. A program részeként április 7-én egy vezetett látogatás is lesz a Magyar Tudományos Akadémia Keleti Gyűjteményében.

Az első konferencianap (április 8.) helyszíne az ELTE BTK, míg a második nap (április 9.) a Károli Gáspár Református Egyetemen zajlik majd.

További információk és a teljes program a konferencia weboldalán olvashatóak.

Facebook-esemény

A konferencián Birtalan Ágnest, az ELTE BTK Mongol és Belső-ázsiai Tanszékének tanszékvezetőjét kérdeztük.