Vercingetorix, Iulius Caesar és Augustus nyomában
Franciaországban, Burgundia szívében, a Morvan hegyvidéken, 800 méter magasan található az ókori Bibracte (ma: Mont-Beuvray), a kelta haeduus törzs erődített települése. Ez a kiterjedt úthálózattal rendelkező, kőházakból álló hegyi település - szakszóval oppidum - a Vercingetorix által irányított galliai kelta törzsek központja volt a gall háború során.
Kr.e. 52-ben, Alésia elestét követően került római kézre, és itt töltötte Kr.e. 52/51 telét Caius Iulius Caesar. Ezen a régészeti lelőhelyen kezdődtek el 1988-ban a magyar feltárások Szabó Miklós akadémikus, az MTA rendes tagja, az ELTE volt rektora irányításával, az ELTE BTK Ókori Régészeti Tanszék munktársainak, doktoranduszainak és hallgatóinak részvételével.
A több mint 30 éve zajló kutatások során felszínre kerültek a helység római elfoglalása előtt épült kelta lakóházak, a település vérkeringésében fontos szerepet játszó városi úthálózat részletei, egy Augustus kori peristyliumos villa, és az ókori település elnéptelenedése után, a középkorban alapított ferences kolostor épületegyüttese. A magyar ásatások legjelentősebb eredménye azonban
az Augustus császár uralkodása előtt épített monumentális, korinthosi oszlopokkal szegélyezett forum, és a hozzá tartozó basilica maradványainak megtalálása feltárása volt.
A francia-magyar régészeti együttműködés során számos szakdolgozat és doktori értekezés készült Szabó Miklós akadémikus témavezetésével az ELTE-n, illetve olyan franciaországi egyetemeken mint az Université de Bourgogne és a Sorbonne. A közel 30 év feltárásának eredményeit tartalmazó monográfia elkészítését követően, néhány év szünet után ez év augusztusában indultak újra az ELTE-s feltárások Borhy László akadémikus, az MTA rendes tagja, az ELTE rektora vezetésével, aki 1989-től volt aktív résztvevője a bibractei kutatásoknak.
A Szabó Dániel egyetemi adjunktus (ELTE BTK Ókori Régészeti Tanszék) és Timár Lőrinc tudományos főmunkatárs (ELKH-ELTE Interdiszciplináris Régészeti Kutatócsoport) szakmai irányításával, egyetemi és PhD-hallgatók bevonásával zajló kutatások célja a forum további részleteinek megtalálása és feltárása. A több éves együttműködés szakmai kereteit Borhy László és Vincent Guichard, a Centre Archéologique du Mont-Beuvray főigazgatója által aláírt szerződés rögzíti.
További képek az ELTE oldalán