Művelődéstörténet Doktori Program

1981-ben alakult meg a Művelődéstörténeti Tanszék abból a célból, hogy posztgraduális képzést biztosítson a Bölcsészettudományi Karon, azonban a graduális képzést nyújtó történeti tanszékek közé került. A doktoranduszok oktatása 1993-ban a Művelődés-, Gazdaság és Társadalomtörténeti doktori program részeként indult meg, a Művelődéstörténet 1995-ben alakult át önálló programmá. 

A program által ajánlott és kiemelten fogadott legfontosabb témakörök: újkori magyar és közép-európai művelődéstörténet (XVI.sz. vége – XX.sz. közepe), Magyarország művelődéstörténete, a magyar kultúra kapcsolatai a szomszédos országokkal és népekkel, a kultúrák kölcsönhatásai. Az oktatói kar különös figyelmet szentel a regionális kultúrákra, az életmód- és mentalitástörténetre (mindennapok története), a tudománytörténetre és tudománymódszertanra, az eszmetörténetre, az egyháztörténetre és a kulturális intézményekre. A program interdiszciplinárisan nyitott: indokolt esetben fogad történelem mellett a megjelölt témakörök kutatása iránt érdeklődő levéltár, könyvtár, múzeológia, néprajz, művészettörténet, irodalom szakot végzetteket és teológusokat is. 

A tanszék 1997-ben saját könyvsorozatot indított útjára, amelyben elsősorban a doktori program hallgatói közül kikerült szerzők publikáltak: „Az ELTE BTK Művelődéstörténeti Tanszék kiadványai” címmel. A sorozatban napjainkig négy kötet jelent meg: Fiatal Egyháztörténészek Kollokviuma (1998. november 3.). Tanulmánykötet. Szerk. Kósa László. Budapest, 1999; Csorba László: A vallásalap „jogi természete”: az egyházi vagyon problémája a polgári átalakulás korának Magyarországán, 1782–1918. Budapest, 1999; Fiume és a magyar kultúra: művelődéstörténeti tanulmányok. Szerk. Kiss Gy. Csaba. Budapest, 2004, Kortárs; Reformátusok Budapesten: tanulmányok a magyar főváros reformátusságáról. Szerk. Kósa László. Budapest, 2006, Argumentum. 

A program vezetője:

Géra Eleonóra Erzsébet DSc, habil egyetemi docens
1088 Budapest, Múzeum krt. 6–8. 261
E-mail: gera.eleonora@btk.elte.hu

A program oktatói:

Csorba László DSc, professor emeritus 
Kiss Gy. Csaba DSc, c. egyetemi tanár
Ablonczy Balázs DSc, habil.egyetemi docens
Géra Eleonóra Erzsébet DSc, habil egyetemi docens
Mészáros Andor PhD, habil. egyetemi docens
Szögi László CSc, egyetemi docens
Várkonyi Gábor PhD, habil. egyetemi docens
ifj. Bertényi Iván PhD, egyetemi adjunktus
Kőszegi Margit PhD, egyetemi adjunktus
Richly Gábor PhD, egyetemi adjunktus
Simon Katalin PhD, mb. előadó
​​​​​​​Peres Zsuzsanna PhD, egyetemi docens

A doktoranduszok évi átlagos száma: 7-9 fő

A doktori program tanegységlistája | Tanegységlista 2016 őszétől