Kiállítás nyílt az Eötvös József Collegiumban

2014. szeptember 3-án megnyitott A Báró Eötvös József Collegium Hivatástörténete 1895-1950 című kiállítás az ELTE Eötvös József Collegium nagytermében.  Az ünnepélyes megnyitón elhangzott beszédek után a felszólalók leleplezték a történelmi emlékhellyé avatott intézmény újonnan felállított sztéléjét és reliefjét. Később pedig könyvbemutatókon és a kollégiumi Baráti Kör találkozóján vehetett részt a közönség.

A tárlat 2014. szeptember 3-án, Eötvös József születésnapján nyílt meg. A kiállított dokumentumokat a kollégium műtárgy-, dokumentum- és fotótárának anyagából válogatták ki. A kiállítás alapjául szolgáló kötet szerzője, Garai Imre maga is kollégista volt. 2005-től tanult az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Kollégiumi jelentkezésére és felvételére maradandó élményként emlékszik, mivel teljesen új világot ismert meg az intézmény falai között. Harmadévesen kezdett el hallgatni egy kollégiumtörténeti órát, Paksa Rudolf előadásában. Garai Imre elmondása szerint mindig tartott attól, hogy kicsapják a kollégiumból, mert néha rezgett a léc a tanulmányi átlaga miatt. Ahogy olvasta a régi kollégisták visszaemlékezéseit, arról sosem talált adatot, hogy mi lett azokkal, akiknek nem sikerült elvégezni itteni tanulmányait. Így kezdett el foglalkozni a régi kollégiumból kicsapottakkal, később pedig már nemcsak velük, hanem a kollégium egészének történetével. Doktori disszertációja kapcsán kérte meg Horváth László igazgató, hogy a történelmi emlékhellyé avatás alkalmából ne csak a megjelenő kötetet mutassák be, hanem annak „vizuális formáját” is. A disszertáció több vizsgálati szempontjából négyet tudtak prezentálni, a kollégium képzési rendszerének és céljainak, a tanári állománynak, a kollégiumot körülvevő közpolitikának, valamint a kollégium belső életének a változásait.  Az ötödik szempont, a hallgatók és az elutasított hallgatók leíró statisztikai jelentése nem szerepel a kiállításon.

Forrás és további részletek: http://ujkor.hu/

2014.09.15.