Európai Nyelvi Díj 2014

Szeptember 26-án ünnepelték a nyelvek európai napját. Ez alkalomból szervezték meg idén 5. alkalommal az Európai Nyelvi Koktélbárt Budapesten, ahol a legjobb nyelvoktatási projekteknek járó Európai Nyelvi Díjakat is átadták.

A rendezvényt megnyitó sajtótájékoztatón Michal Cerny, az európai kulturális intézetek hálózata (EUNIC) magyarországi tagozatának soros elnöke elmondta: „Az Európai Nyelvi Koktélbár célja, hogy könnyed formában hívja fel a figyelmet a nyelvtanulás fontosságára. A mai nap jó alkalom arra, hogy megtapasztaljuk, milyen rendkívül izgalmas dolog a nyelv, és hogy a nyelvek sokasága az európai hazánknak egyik legnagyobb értéke, melyet érdemes ápolni."

A nyelvtanulás fontosságáról beszélt Jancsi Beáta, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének nyelvi tisztviselője is. Emlékeztetett, hogy a különböző uniós mobilitási programoknak – például a 2014-ben indult Erasmus+ programnak – köszönhetően egyre többen mozognak multikulturális környezetben, de a nyelvtudás segít az elhelyezkedésben is. Az általa idézett 2012-es Eurobarometer felmérésből kiderül, hogy a munkavállalók 45%-a az idegen nyelvi ismereteinek köszönheti, hogy jobb munkahelyen sikerült elhelyezkednie a saját hazájában. Hozzátette: Magyarország továbbra is azok közé az európai országok közé tartozik, ahol jó eséllyel találkozhatunk idegen nyelvet nem beszélőkkel.

Pedig nyelvet tanulni sokféleképpen lehet, és hazánkban is számos újdonsággal, kiemelkedő nyelvoktatási gyakorlattal találkozhatunk. Ezeknek elismerésére hívta életre az Európai Bizottság az Európai Nyelvi Díjat, amelynek célja, hogy támogassa a legjobb nyelvtanítási projekteket – mondta dr. Nemeslaki András, a Tempus Közalapítvány kuratóriumának elnöke. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Tempus Közalapítvány 2002 óta díjazza a kreatív és innovatív nyelvtanítási módszerek kidolgozóit.

Megosztott második helyezett Karunk oktatója, Bartha Csilla:

Ez a képzés lehetőséget biztosít az ország harmadik legnagyobb nyelvi és kulturális kisebbsége, a magyar siket közösség jelnyelvének és kultúrájának egyetemi szintű megismerésére – siketek és hallók számára egyaránt. Komoly érdeme a programnak, hogy évtizedek óta folyó tudományos munkálatokra támaszkodik, amelyben a Magyar Tudományos Akadémia Többnyelvűségi Kutatóközpontjával működtek együtt. A díjazott jelnyelvi specializáció keretében olyan tudást biztosítanak a hallgatók számára, ami a munkaerő-piaci lehetőségeiket is pozitívan befolyásolja.

Forrás: Tempus Közalapítvány

2014.09.30.