A BTK a legnépszerűbb kar az ELTE-n

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem ismét a legnépszerűbb felsőoktatási intézmény lett a 2016-os felvételi eljárásban: 8278 fő kezdi meg tanulmányait itt szeptemberben, köztük több mint 1000 leendő tanító, valamint általános és középiskolai tanár.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem idén is a legnépszerűbb felsőoktatási intézmény: a több mint 111 ezer jelentkező közül minden ötödik felvételiző (22 694 fő, az összes jelentkező 20%-a) az ELTE-re adta be jelentkezését, az első helyen pedig 12 909-en (az összes jelentkező közel 12%-a) jelölték meg az egyetem valamely szakját. A 2016. július 26-án nyilvánosságra került felvételi eredmények azt mutatják, hogy 8278 fő kezdi meg tanulmányait az Egyetemen szeptemberben. A gólyák 84%-a nappali tagozatos lesz, 77%-uk alap- és osztatlan képzésben vesz részt.

Az ország elsőszámú pedagógusképző intézményeként (egyedül az ELTE rendelkezik a pedagógusképzés teljes spektrumát lefedő képzési kínálattal) az Eötvös Loránd Tudományegyetemnek kiemelten fontos, hogy a felvettek negyede (2240 fő) a pedagógusképzés képzési területen kezdi meg tanulmányait, köztük 1031 fő mint leendő tanító, valamint általános, illetve középiskolai tanár. Az osztatlan tanárszakokra felvettek számának növekedése idén is folytatódott: 2016-ban 579-en iratkozhatnak be. A növekedő tendencia a képzési kínálat bővülésének is köszönhető: idén már a bolgár-, a holland-, a kínai-, valamint a média-, mozgókép- és kommunikációtanári szakpártagot is indítja Egyetemünk. Az osztatlan tanárképzések átlagponthatára a meghatározott minimumot messze meghaladó 378 volt, a tavalyi évhez hasonlóan idén is az angol nyelv és kultúra osztatlan tanári szak bizonyult a legnépszerűbb párosításnak.

Kari bontásban a legtöbb új felvett a bölcsészkarra (BTK, 1820) érkezik, a második a Természettudományi Kar (TTK, 1220), a harmadik pedig a Pedagógiai és Pszichológiai Kar (PPK, 1006).

Jelentősen növekedett a Tanító- és Óvóképző Karra felvettek száma (700-ról 828-ra), mely elsősorban a pedagógus életpálya modell kisgyermeknevelőkre való kiterjesztésével magyarázható. Alap- és osztatlan képzésben a legtöbb új hallgatót a BTK (1369), a TTK (875), valamint az Állam- és Jogtudományi Kar (ÁJK, 745) fogadja. Az ELTE legnépesebb szakja idén a programtervező informatikusoké (636), őket követik a jogászok (613).

Az ELTE-n idén szükséges legmagasabb ponthatár 480 volt, ezt annak kellett elérnie, aki biológia-fizika szakos tanárnak kíván tanulni. 12 szakon volt szükség 450-nél több pontra a sikeres felvételihez. Az átlagponthatár a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karon (406), a PPK-n (363) és a BTK-n (346) volt a legmagasabb.

A jelentkezők átlagpontszáma a következő 5 ELTE-s szakon volt a legnagyobb: pszichológia (464), szabad bölcsészet (450), anglisztika (445), alkalmazott közgazdaságtan (445), germanisztika (440).

Negyvenegy szakon már korábban kijelölte az emberierőforrás-miniszter az állami ösztöndíjas finanszírozási formához szükséges minimum-ponthatárokat. Az ELTE-re jelentkezők számos képzés esetében ezeknél jóval magasabb ponthatárt értek el. A gyógypedagógia alapképzésre felvettek mindannyian – finanszírozási formától függetlenül – közel 50 ponttal, a politológia alapképzésre felvételizők több mint 70 ponttal haladták meg a minimumot. Az ELTE pszichológia szakára 446, anglisztika szakára 418 pont alatt nem lehetett bekerülni: ezeken a képzéseken 435, illetve 320 pont volt az ösztöndíjas minimum pontszám.

A kiváló eredményekkel érkező gólyák teljesítménye jelzi, hogy a felvételizők szerint megéri az ELTE minőségi képzéseit választani.

Forrás: elte.hu

2016.07.27.