A felvidéki magyarság jogfosztása és eltávolítása szülőföldjéről 1944-1949

Gólyavár

2013. június 05. -

Gólyavár

Rövid történelmi előzmények felvázolása után Izsák Lajos egyetemi tanár ismerteti a hírhedt Beneš-dekrétumok magyar- és németellenes jogfosztó intézkedéseit és annak következményeit (magyar és német tanítási nyelvű iskolák felszámolása, egyházak német és magyar nyelvű istentiszteleteinek betiltása, mezőgazdasági ingatlanok elkobzása, közalkalmazottak elbocsátása, állampolgárságtól való megfosztás, deportálások). Elemzi a magyar-csehszlovák lakosságcsere-egyezmény létrejöttének hazai és nemzetközi körülményeit, a reszlovakizációt, a párizsi békekonferencia döntéseit, a korabeli hazai pártok állásfoglalásait és részletesen ismerteti a lakosságcsere lebonyolítását. Végül számszerűsítve is összegzi az elmondottakat, következtetések levonásával együtt.