2018.07.16. hétfő

Előadássorozat az Ókortudományi Intézetben

Az Ókortudományi Intézet a 2016/2017-es tanév tavaszi félévében előadássorozatot szervez „Ókori hazugságok, megtévesztések és hamisítások” címmel (BBN-OKO-201.10, BMA-ASZD-501). Ebben a tanévben az Intézet szokásos tavaszi sorozatába olyan történeti, kultúrtörténeti, művészettörténeti vagy irodalmi előadásokat hívtak meg, melyeknek tárgya valamilyen ókori hazugság, megtévesztés vagy hamisítás, illetve egy ókori esemény, jelenség vagy tárgy(csoport) modern kori megtévesztő értelmezése vagy felhasználása.

Mottó: “Kutya nehéz úgy hazudni, ha az ember nem ösmeri az igazságot.” (Esterházy Péter, Harmonia Caelestis)

Az előadások elsődleges közönsége a kar hallgatói – akik tanegységként vehetik fel a sorozatot különféle kódokon –, de szokás szerint minden érdeklődőt szívesen látnak a szervezők.

Az előadás hossza 60–70 perc, melyet kérdések követhetnek. Az előadások csütörtökönként 16 órakor kezdődnek, helyük a Gólyavár Pázmány Péter terme.

RÉSZLETES PROGRAM

• február 23.: „Szex, hazugságok és agyagtáblák” (Zólyomi Gábor)
  • március 2.: „Hamisított boldogító igen – a kopt Jézus Felesége Evangélium (kb. Kr. u. 2009). Avagy: hogyan lett Jézusnak felesége, miközben nem is volt házas?” (Irsay-Nagy Balázs)
  • március 9.: „Pecséthenger-készítés az ókorban, a közelmúltban és napjainkban” (Niederreiter Zoltán)
  • március 16.: „Az inkvizítor és a vizigótok” (Földváry Miklós)
  • március 23.: „Csont- és kőfaragványokat hamisító műhely Brigetióban” (Borhy László)
  • március 30.: „Csel, hazugság, könnyek: a becsapás művészete Homérosztól Euripidészig” (Karsai György)
  • április 6.: „Democratic Lies: are there any good reasons to mislead the demos?” (Erica Benner)
  • április 20.: „Rambó Hellászban” (Ittzés Máté)
  • április 27.: „The noble lie: Foundational narratives of social life” (Bodnár István)
  • május 4.: „‘Íme, az Úr hazug lelket adott mindezen prófétáid szájába’: politikai retorika és a kifejezhetőség korlátai a Héber Bibliában” (Buzási Gábor)
  • május 11.: „Igaz és hamis történelem az ókori Rómában” (Grüll Tibor)
  • május 18.: „Művészet és alakoskodás: Apellés és az antikvitás elveszett festészetének utóélete” (Rényi András)

Időpont: 2017. február 23-tól csütörtökönként
Helyszín: ELTE BTK Gólyavár, Mária Terézia terem

.:   Portálkezelői menü  •   Tartalom módosítása  •  Utolsó módosítás: 2017.03.21.      :.
2018 július
Az I. évfolyam francia minor szak írásbeli szintfelmérőjére
Az I. évfolyam francia minor szak írásbeli szintfelmérőjére 2018. szeptember 3-án, hétfőn 10 órakor kerül sor.
Portugál minor tájékoztató
A portugál minor szakirányt a bolognai rendszerben bármely alapszakos, portugál nyelvtudással nem rendelkező ELTE hallgató választhatja. Részletek »
Spanyol minoros szintfelmérő
A Spanyol Nyelvi és Irodalmi Tanszék a 2018/2019-es tanévre is hirdet minoros szintfelmérő beszélgetést. Részletek »