2018.02.19. hétfő

Ányos Fesztivál

Népszerű tudományos programokkal, látványos koncertekkel várják az egyetemi hallgatókat 2017. szeptember 20-22. között a Lágymányosi Évnyitó Fesztiválon

Az Ányos fesztivál névadója a szódavíz-gyártás magyarországi elindítója, a fröccs atyja, Jedlik Ányos kísérletező kedvű fizikus, aki számos találmánya mellett tanított és tankönyveket írt, miközben 1848-ban az egyetem bölcsészkarát, 1863-ban az egyetemet is vezette. Mellesleg Eötvös Loránd jó barátja volt, aki tanszéki utóda, s talán legnagyobb tisztelője is lett. Neve egyszerre kapcsolódik a tudományhoz és a borhoz.

1842. október 5-én Fáy András a fóti pincéjébe hívta szüretre Vörösmartyt és néhány barátját. A barátok között ott volt Jedlik Ányos is, aki nemcsak az elektromosság nagy tudósa volt, hanem a szódavíz nagyipari alkalmazásának magyar feltalálója is. Ahhoz, hogy a bor erősségét kellemesen enyhíteni lehessen, nemcsak a szódavíz előállítását kellett felfedeznie, hanem természetesen fel kellett találni egy olyan üveget is, amelyből a szódavizet ki lehessen fröccsenteni. Jedlik magával vitte a világ legelső szódásüvegét, majd a házigazda és a vendégek elképedésére elkészítette a Fáy-birtokon a legelső fröccsöt, amit németesen spriccernek nevezett el. Vörösmartynak azonban nem tetszett ez a szó, így helyette találta ki a fröccs szót. A költő később a Fóti dal című költeményében említi meg a szódával hígított bort: „fölfelé megy a borban a gyöngy”.

A háromnapos évnyitó fesztiválon napközben sportprogramokkal, 16 órától Fröccs Akadémia-előadásokkal, Borvidékek sétányával várják az érdeklődőket. Este két színpadon tartanak két óránként nagyszabású koncerteket. Szerdán a Soulwave, a Kerekes Band és a Soerii&Poolek, csütörtökön a Lóci játszik, a Mary Popkids és a Bagossy Brothers Company, pénteken a Kistehén, a Wellhello és a Hiperkarma lép fel.

Programok napi bontásban a Facebookon

Jegyek

Időpont: 2017. szeptember 20-22.

Helyszín: ELTE Lágymányosi Campus (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A-C)

Forrás

.:   Portálkezelői menü  •   Tartalom módosítása  •  Utolsó módosítás: 2017.09.19.      :.
2018 február
Egyetemi Anyanyelvi Napok
Az ELTE Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézete idén is megrendezi az Egyetemi Anyanyelvi Napok (EAN) elnevezésű nagy sikerű programsorozatot, amely 2018. február 28-a és március 2-a között lesz az ELTE BTK-n. Részletek »
Márkusz László nagykövet előadása a vallás szerepéről a Nyugat-Balkánon